Bourns Inc. SRN4018BTA-150M
Part No.:
SRN4018BTA-150M
Description:
IND,4X4X1.6MM,15UH20%,0.85A,SHD
Shipping
SRN4018BTA-150M Information
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
850 mA
Current - Saturation (Isat):
1.1A
DC Resistance (DCR):
210mOhm
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
18MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)