Bourns Inc. SRN4018BTA-101M
Part No.:
SRN4018BTA-101M
Description:
IND,4X4X1.6MM,100UH20%,0.85A,SHD
Shipping
SRN4018BTA-101M Information
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
280 mA
Current - Saturation (Isat):
420mA
DC Resistance (DCR):
1.45Ohm
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
6.5MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)