Bourns Inc. SRN4018BTA-100M
Part No.:
SRN4018BTA-100M
Package:
1616 (4040 Metric)
Description:
IND,4X4X1.6MM,10UH20%,1.2A,SHD
Shipping
SRN4018BTA-100M Information
Series:
SRN4018BTA
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Type:
Wirewound
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
DC Resistance (DCR):
150mOhm
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)