Bourns Inc. SRN4012T-3R3M
Part No.:
SRN4012T-3R3M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 3.3UH 1.7A 70 MOHM SMD
Shipping
SRN4012T-3R3M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRN4012T
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
70mOhm
Q @ Freq:
6 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)