Bourns Inc. SRN4012BTA-R47M
Part No.:
SRN4012BTA-R47M
Description:
IND,4X4X1.0MM,0.47UH20%,5.5A,SHD
Shipping
SRN4012BTA-R47M Information
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.5 A
Current - Saturation (Isat):
5A
DC Resistance (DCR):
30mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
238MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)