Bourns Inc. SRN4012BTA-5R6M
Part No.:
SRN4012BTA-5R6M
Description:
IND,4X4X1.0MM,5.6UH20%,2.1A,SHD
Shipping
SRN4012BTA-5R6M Information
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
DC Resistance (DCR):
162mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
53MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)