Bourns Inc. SRN4012BTA-470M
Part No.:
SRN4012BTA-470M
Description:
IND,4X4X1.0MM,47UH20%,0.65A,SHD
Shipping
SRN4012BTA-470M Information
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
650 mA
Current - Saturation (Isat):
480mA
DC Resistance (DCR):
1.32Ohm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)