Bourns Inc. SRN4012BTA-3R3M
Part No.:
SRN4012BTA-3R3M
Description:
IND,4X4X1.0MM,3.3UH20%,2.8A,SHD
Shipping
SRN4012BTA-3R3M Information
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
1.9A
DC Resistance (DCR):
98mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
76MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)