Bourns Inc. SRN4012BTA-1R0M
Part No.:
SRN4012BTA-1R0M
Description:
IND,4X4X1.0MM,1UH20%,4.4A,SHD
Shipping
SRN4012BTA-1R0M Information
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.4 A
Current - Saturation (Isat):
4A
DC Resistance (DCR):
52mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
140MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)