Bourns Inc. SRN4012BTA-100M
Part No.:
SRN4012BTA-100M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1616 (4040 Metric)
Description:
IND,4X4X1.0MM,10UH20%,1.4A,SHD
Shipping
SRN4012BTA-100M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRN4012BTA
Package/Case:
1616 (4040 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
276mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
29MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1616
Size / Dimension:
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)