Bourns Inc. SRN3015BTA-5R6M
Part No.:
SRN3015BTA-5R6M
Description:
FIXED IND 5.6UH 1.8A 0.162OHM SM
Shipping
SRN3015BTA-5R6M Information
Series:
SRN3015BTA
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
DC Resistance (DCR):
162mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
54MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
3015
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)