Bourns Inc. SRN3015BTA-2R2M
Part No.:
SRN3015BTA-2R2M
Description:
FIXED IND 2.2UH 2.5A 0.072OHM SM
Shipping
SRN3015BTA-2R2M Information
Series:
SRN3015BTA
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.5 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
DC Resistance (DCR):
72mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
96MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
3015
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)