Bourns Inc. SRN3012BTA-5R6M
Part No.:
SRN3012BTA-5R6M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1212 (3030 Metric)
Description:
FIXED IND 5.6UH 1.9A 0.24OHM SMD
Shipping
SRN3012BTA-5R6M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRN3012BTA
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.9 A
Current - Saturation (Isat):
1.4A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
240mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
55MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
3012
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)