Bourns Inc. SRN3012BTA-4R7M
Part No.:
SRN3012BTA-4R7M
Description:
FIXED IND 4.7UH 2.1A 0.168OHM SM
Shipping
SRN3012BTA-4R7M Information
Series:
SRN3012BTA
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
1.5A
DC Resistance (DCR):
168mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
60MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
3012
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)