Bourns Inc. SRN3012BTA-1R0M
Part No.:
SRN3012BTA-1R0M
Description:
FIXED IND 1UH 4.2A 0.048OHM SMD
Shipping
SRN3012BTA-1R0M Information
Series:
SRN3012BTA
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.2 A
Current - Saturation (Isat):
3.6A
DC Resistance (DCR):
48mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
120MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
3012
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)