Bourns Inc. SRN3012BTA-150M
Part No.:
SRN3012BTA-150M
Description:
FIXED IND 15UH 1.2A 0.48OHM SMD
Shipping
SRN3012BTA-150M Information
Series:
SRN3012BTA
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
800mA
DC Resistance (DCR):
480mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
30MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
3012
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)