Bourns Inc. SRN3010C-470M
Part No.:
SRN3010C-470M
Description:
FIXED IND 47UH 350MA 1.92OHM SMD
Shipping
SRN3010C-470M Information
Series:
SRN3010C
Inductance:
47 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
450 mA
Current - Saturation (Isat):
360mA
DC Resistance (DCR):
2.28Ohm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
3010
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)