Bourns Inc. SRN3010C-2R2M
Part No.:
SRN3010C-2R2M
Description:
FIXED IND 2.2UH 1.9A 96 MOHM SMD
Shipping
SRN3010C-2R2M Information
Series:
SRN3010C
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
1.8A
DC Resistance (DCR):
120mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
101MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
3010
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)