Bourns Inc. SRN3010C-220M
Part No.:
SRN3010C-220M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1212 (3030 Metric)
Description:
FIXED IND 22UH 700MA 936MOHM SMD
Shipping
SRN3010C-220M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRN3010C
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
500mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
912mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
25MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
3010
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)