Bourns Inc. SRN3010C-1R5M
Part No.:
SRN3010C-1R5M
Description:
FIXED IND 1.5UH 2A 91 MOHM SMD
Shipping
SRN3010C-1R5M Information
Series:
SRN3010C
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.8 A
Current - Saturation (Isat):
1.9A
DC Resistance (DCR):
90mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:
115MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)