Bourns Inc. SRN3010BTA-8R2M
Part No.:
SRN3010BTA-8R2M
Description:
FIXED IND 8.2UH 1.3A 0.396OHM SM
Shipping
SRN3010BTA-8R2M Information
Series:
SRN3010BTA
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
1A
DC Resistance (DCR):
396mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)