Bourns Inc. SRN3010BTA-4R7M
Part No.:
SRN3010BTA-4R7M
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.8A 0.228OHM SM
Shipping
SRN3010BTA-4R7M Information
Series:
SRN3010BTA
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.8 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
DC Resistance (DCR):
228mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
72MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)