Bourns Inc. SRN3010BTA-100M
Part No.:
SRN3010BTA-100M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1212 (3030 Metric)
Description:
FIXED IND 10UH 1.1A 0.504OHM SMD
Shipping
SRN3010BTA-100M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRN3010BTA
Package/Case:
1212 (3030 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
800mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
504mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
3010
Size / Dimension:
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)