Bourns Inc. SRN2510BTA-6R8M
Part No.:
SRN2510BTA-6R8M
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.2A 0.444OHM SM
Shipping
SRN2510BTA-6R8M Information
Series:
SRN2510BTA
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.2 A
Current - Saturation (Isat):
950mA
DC Resistance (DCR):
444mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
36MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
2510
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)