Bourns Inc. SRN2510BTA-4R7M
Part No.:
SRN2510BTA-4R7M
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.4A 0.3OHM SMD
Shipping
SRN2510BTA-4R7M Information
Series:
SRN2510BTA
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
1.2A
DC Resistance (DCR):
300mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
45MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
2510
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)