Bourns Inc. SRN2510BTA-3R3M
Part No.:
SRN2510BTA-3R3M
Description:
FIXED IND 3.3UH 1.7A 0.204OHM SM
Shipping
SRN2510BTA-3R3M Information
Series:
SRN2510BTA
Inductance:
3.3 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.7 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
DC Resistance (DCR):
204mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
53MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
2510
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)