Bourns Inc. SRN2510BTA-1R5M
Part No.:
SRN2510BTA-1R5M
Description:
FIXED IND 1.5UH 2.4A 0.096OHM SM
Shipping
SRN2510BTA-1R5M Information
Series:
SRN2510BTA
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.4 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
DC Resistance (DCR):
96mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
85MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
2510
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)