Bourns Inc. SRN2510BTA-1R0M
Part No.:
SRN2510BTA-1R0M
Description:
FIXED IND 1UH 2.6A 0.072OHM SMD
Shipping
SRN2510BTA-1R0M Information
Series:
SRN2510BTA
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.5A
DC Resistance (DCR):
72mOhm Max
Q @ Freq:
15 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
110MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Supplier Device Package:
2510
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)