Bourns Inc. SRN2508A-1R5M
Part No.:
SRN2508A-1R5M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 1.5UH 1.05A 170MOHM SM
Shipping
SRN2508A-1R5M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRN2508A
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.05 A
Current - Saturation (Isat):
1.65A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
170mOhm
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
180MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)