Bourns Inc. SRN2010BTA-R24M
Part No.:
SRN2010BTA-R24M
Description:
FIXED IND 240NH 5.2A 0.024OHM SM
Shipping
SRN2010BTA-R24M Information
Inductance:
240 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
5.2 A
Current - Saturation (Isat):
4.1A
DC Resistance (DCR):
24mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
270MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)