Bourns Inc. SRN2010BTA-6R8M
Part No.:
SRN2010BTA-6R8M
Description:
FIXED IND 6.8UH 900MA 0.576OHM
Shipping
SRN2010BTA-6R8M Information
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
900 mA
Current - Saturation (Isat):
800mA
DC Resistance (DCR):
576mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
37MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)