Bourns Inc. SRN2010BTA-5R6M
Part No.:
SRN2010BTA-5R6M
Description:
FIXED IND 5.6UH 1.1A 0.498OHM SM
Shipping
SRN2010BTA-5R6M Information
Inductance:
5.6 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
850mA
DC Resistance (DCR):
498mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
40MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)