Bourns Inc. SRN2010BTA-4R7M
Part No.:
SRN2010BTA-4R7M
Description:
FIXED IND 4.7UH 1.3A 0.474OHM SM
Shipping
SRN2010BTA-4R7M Information
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.3 A
Current - Saturation (Isat):
900mA
DC Resistance (DCR):
474mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
42MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)