Bourns Inc. SRN2010BTA-2R2M
Part No.:
SRN2010BTA-2R2M
Description:
FIXED IND 2.2UH 2.1A 0.168OHM SM
Shipping
SRN2010BTA-2R2M Information
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.1 A
Current - Saturation (Isat):
1.3A
DC Resistance (DCR):
168mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
76MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)