Bourns Inc. SRN2010BTA-1R0M
Part No.:
SRN2010BTA-1R0M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
0806 (2016 Metric)
Description:
FIXED IND 1UH 3.1A 0.0804OHM SMD
Shipping
SRN2010BTA-1R0M Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SRN2010BTA
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3.1 A
Current - Saturation (Isat):
2A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
80.4mOhm Max
Q @ Freq:
10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant:
130MHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2010
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)