Samtec Inc. SQT-130-01-F-T-RA-090
Part No.:
SQT-130-01-F-T-RA-090
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
CONN RCPT 90P 0.079 GOLD PCB R/A
Shipping
SQT-130-01-F-T-RA-090 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
SQT
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Forked
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
90
Number of Positions Loaded:
89
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
Flash
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.236" (6.00mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
5.1A per Contact