Signal Transformer SPFC-EFD30-200
Part No.:
SPFC-EFD30-200
Description:
PWR FACTOR COR EFD30 PCB 200W
Shipping
SPFC-EFD30-200 Information
Inductance:
250 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
1.1 A
Current - Saturation (Isat):
4.8A
DC Resistance (DCR):
300mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
1.181" L x 1.220" W (30.00mm x 31.00mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)