Signal Transformer SPFC-EFD25-50
Part No.:
SPFC-EFD25-50
Manufacturer:
Signal Transformer
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal, 10 Leads
Description:
PWR FACTOR COR EFD25 PCB 50W
Shipping
SPFC-EFD25-50 Information
Manufacturer:
Signal Transformer
Series:
SPFC
Package/Case:
Radial, Horizontal, 10 Leads
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
650 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
400 mA
Current - Saturation (Isat):
2.6A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.02Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.984" L x 1.016" W (25.00mm x 25.81mm)
Height - Seated (Max):
0.535" (13.60mm)