Bourns Inc. SPB1012-R10Y
Part No.:
SPB1012-R10Y
Description:
IND POWER BEAD 100NH 60A SHLD
Shipping
SPB1012-R10Y Information
Series:
SPB1012
Inductance:
100 nH
Tolerance:
±15%
Current Rating (Amps):
60 A
Current - Saturation (Isat):
92A
DC Resistance (DCR):
0.14mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.394" L x 0.244" W (10.00mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)