Bourns Inc. SPB1007-R17M
Part No.:
SPB1007-R17M
Description:
IND POWER BEAD 175NH 61A SHLD
Shipping
SPB1007-R17M Information
Series:
SPB1007
Inductance:
175 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
61 A
Current - Saturation (Isat):
66A
DC Resistance (DCR):
0.35mOhm Max
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)