Bourns Inc. SPB0705-72NM
Part No.:
SPB0705-72NM
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND POWER BEAD 72NH 43A SHLD
Shipping
SPB0705-72NM Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SPB0705
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
72 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
43 A
Current - Saturation (Isat):
65A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
0.35mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.232" L x 0.256" W (5.90mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)