TE Connectivity Passive Product SP12K21B
Part No.:
SP12K21B
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2615 J-Lead
Description:
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1.5W 2615
Shipping
SP12K21B Information
Manufacturer:
Series:
SP, CGS
Package/Case:
2615 J-Lead
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
2.21 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
1.5W
Composition:
Wirewound
Features:
Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
Supplier Device Package:
Ratings:
SMD
Size / Dimension:
0.255" L x 0.150" W (6.48mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.112" (2.84mm)