Delevan SP1210-563H
Part No.:
SP1210-563H
Description:
FIXED IND 56UH 194MA 5.5 OHM SMD
Shipping
SP1210-563H Information
Series:
SP1210
Inductance:
56 µH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
194 mA
Current - Saturation (Isat):
174mA
DC Resistance (DCR):
5.5Ohm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):
0.101" (2.57mm)