Delevan SP1210-472H
Part No.:
SP1210-472H
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 4.7UH 633MA 520MOHM SM
Shipping
SP1210-472H Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
SP1210
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
633 mA
Current - Saturation (Isat):
601mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
520mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):
0.101" (2.57mm)