Delevan SP1008-822K
Part No.:
SP1008-822K
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 8.2UH 271MA 1.54OHM SM
Shipping
SP1008-822K Information
Manufacturer:
Delevan
Series:
SP1008
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
8.2 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
271 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
1.54Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max):
0.095" (2.41mm)