Gowanda Electronics SMT1803-680M
Part No.:
SMT1803-680M
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
HIGH EFFICIENCY LOW PRO TOROID
Shipping
SMT1803-680M Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
SMT1803
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Toroidal
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
680 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.16 A
Current - Saturation (Isat):
4.83A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
37mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.311" L x 0.205" W (7.90mm x 5.21mm)
Height - Seated (Max):
0.080" (2.03mm)