Souriau-Sunbank by Eaton SMS24GE3T
Part No.:
SMS24GE3T
Manufacturer:
Souriau-Sunbank by Eaton
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
CONN RCPT 24POS 0.2 TIN PCB
Shipping
SMS24GE3T Information
Manufacturer:
Souriau-Sunbank by Eaton
Series:
SMS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
24
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.200" (5.08mm)
Number of Rows:
6
Row Spacing - Mating:
0.200" (5.08mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Locking Ramp
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish Thickness - Mating:
118.1µin (3.00µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.528" (13.40mm)
Contact Length - Post:
0.134" (3.40mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
IP40
Features:
Mounting Flange
Current Rating (Amps):
7.5A