Gowanda Electronics SMRF3013S-560K
Part No.:
SMRF3013S-560K
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
MOLDED SHIELDED INDUCTOR
Shipping
SMRF3013S-560K Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
SMRF3013S
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
560 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
821 mA
Current - Saturation (Isat):
821mA
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
150mOhm Max
Q @ Freq:
55 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
210MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.313" L x 0.120" W (7.94mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max):
0.145" (3.68mm)