Gowanda Electronics SMRF1210-470K
Part No.:
SMRF1210-470K
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Description:
MOLDED UNSHIELDED INDUCTOR
Shipping
SMRF1210-470K Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
SMRF1210S
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
644 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
500mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:
220MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
25 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.130" L x 0.095" W (3.30mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max):
0.106" (2.70mm)