KEMET SMR5222M250J01L16.5TA18
Part No.:
SMR5222M250J01L16.5TA18
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM
Shipping
SMR5222M250J01L16.5TA18 Information
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)